+38-093-283-60-82
ГоловнаОплата та доставкаСервісний центрБлогГарантіяКонтакти
RU UA

Водопровідна вода – це небезпечно?

0 відгуків.

Сторінку створено 10.07.22

Багато хто з нас , якщо не всі, як правило вживають воду з водопроводу, не думаючи, що може знаходитися в цій воді. Наскільки небезпечно пити воду із такого джерела?



Водопровідна вода звичайно не просто брудна, вона також не відповідає жодним санітарним нормам, і тим більше не стоїть поряд з нормами розвинених країн, і щоб чиновники не говорили, що вода повністю відповідає, вони її, пити і не рекомендують. Причин для цього вистачає, а розповідей про те, що загрожує "спів воду", і того більше.


У чому ж небезпека?

Ну по-перше, визначимо небезпеки, вигадані і реальні, які справді загрожують здоров'ю людини, яка наважилася випити склянку холодної, "чистої" води, щоб угамувати жаджду.

Найбільш розповсюджені:

  • огидний смак води,
  • реальна можливість обзавести паразитами та інфекцією,

  • ймовірність сольових відкладень (камені),

  • і отруєння, нехай у малій дозі, але все ж таки токсичними! речовинами.

М'яко кажучи, неприємний смак у води


Почнемо мабуть із найбільш очевидної ознаки – жахливого смаку води. У водопровідній воді містяться 3 домішки, які дуже сильно впливають на смак: хлор (всі його з'єднання і похідні), солі жорсткості та залізо. При цьому, на 95% смак псує хлор, а решта 5% залізо і солі жорсткості. Прибравши хлор із води, її смак зміниться до невпізнанності, а видалити його дуже просто – будь-який фільтр для води, із сорбційним картриджем (активоване вугілля), видалить значний вміст хлору із води. А після процесу фільтрації через двох або триступінчастого фільтра, смак і запах хлору виходить і ось нанівець. З підвищеним вмістом заліза та солей жорсткості трохи складніше.Лише при необхідних хімічних процесах можна домогтися виведення цих елементів з води, і за умови, що воду потрібно очистити вдома, то з цим можуть впоратися спеціальні системи фільтрації (фільтри для води), які в цих самих побутових умовах роблять досить професійне очищення води.


Хлор - вкрай токсична речовина і у великих кількостях смертельний для людини, і не забуватимемо про те, що хлор, за часів першої світової, був застосований як хімічна зброя! При чому досить вдало. У невеликих кількостях викликає подразнення слизової оболонки, епідерми, і служить причиною дерматитів і навіть астми. Той факт, що хлор небезпечний і його негайно необхідно видалити, очевидний без професорів, фахівців та ін. Але так само не забуватимемо, що хлор впливає на смак і псує його, за довго до того як його концентрація у воді стане небезпечною для людини і токсичною. Як нам кажуть, вміст хлору у водопровідній воді, помітно нижче токсичного рівня, але усвідомлення цього факту, ні як не робить воду смачнішою.


Залізо та солі жорсткості


З солями жорсткості, Ви зустрічаєтеся чи не по 2 рази на день. Це через них утворюється накип і наліт на водонагрівальні елементи, такі як чайник, праска, пральна машина, електричний бойлер і т.п.

Що ж являють собою солі жорсткості це солі кальцію і магнію. Цілком нешкідливе поєднання, але до тих пір, поки їх вміст або концентрація малі. При вживанні води з високим вмістом солей жорсткості зростає ймовірність відкладення солей в організмі.Водні процедури із застосуванням такої води, викликають подразнення шкіри. Витягти ці солі з води не так просто. Для технічних цілей використовується сода та загальне підвищення кислотності води. Наприклад - «Calgon», який включає дві основні частини: сода і поліфосфати. У воді з підвищеним рівнем кислотності рівень осідання солей жорсткості різко падає.


Зараза у водопровідній воді


Всім знаю, що хлор додають у воду саме для знезараження. Як говорилося вище, хлор вкрай токсичний всім живих організмів. При такому високому змісті більшість хвороботворних мікроорганізмів гине і більше не становить загрози. Однак не забувайте, що у кожного правила є і виняток. Деякі великі бактерії та яйця паразитів цілком можуть впоратися навіть перед великим вмістом хлору. А якщо врахувати, що стан водних комунікацій у наших країнах, де кожен поворот чи вигин труби, служить затишним будинком для мікроорганізмів та інфекцій, то стає ясно – загроза зараження значно реальніша. Воду з водопроводу слід кип'ятити перед вживанням і досить тривалий час. Неодмінно!


Коментарі/відгуки

Поки що немає коментарів