Лікнеп по питній воді. Фільтр для води.
0 відгуків.Сторінку створено 08.07.22
Якість життя кожної окремої людини, напряіую залежить від води, яку ми змушені пити щодня. І для цього ми не перестаючи, без отсановкі робили і будемо робити короткі лікнепи, які присвячені складу і органолептичними показниками водопровідної води, яку ми п'ємо день у день.
Якщо ви не знали, то колір, смак, прозорість проточної води, залежить від різних речовин і їх концентрації. Часто у воді присутні речовини, здатні істотно погіршити її смак. Мова про солі кальцію і магнію, сульфати, хлориди, цинк, мідь і залізо.
Проводячи численні дослідження якості і складу води, ми бачимо, що безпосередню роль в смаку і запаху води, грають такі речовини, як: алюміній, марганець і поліфосфати.Цей список не повний, дуже сильно впливають на це, так само і забруднена грунт, донні відкладення, промислові та побутові відходи, фекальні маси, гумусові речовини і планктон.
Не важко здогадатися, що такі органолептичні водні показники, завдають істотної шкоди здоров'ю. Вчені заявляють, що нечиста вода викликає неприязнь і огиду на рівні підсвідомості, а у важких випадках навіть навіть пригнічувати секрецію шлунково-кишкового тракту.
Що можна зробити в даній ситуації? Адже ми не можемо повністю відмовитися від пиття води. Дистильована вода-це вихід? Аж ніяк. В очищеної до такого стану воді, геть відсутні не тільки шкідливі хімічні речовини, мікроби, віруси і всіляка органіка, а й так необхідні нам мінерали, комплекс яких так нуже організму людини!
Не варто забувати про те, що вода за своєю природою - розчинник, і якщо в ній істотний недолік мінералів або ж вона абсолютно "стірільна", рна починає розчиняти солі і мінерали в організмі людини і виводити їх! У корисній питній воді, розчинені такі вещетва як: мідь, цинк, залізо, йод, кальцій і фтор. Говорячи простою мовою, правильна вода, мінералізована від 50 мг/л до 1500 мг/л.
Жорсткість води, заслуговує окремої статті. Ще не так давно, розмови про неї заходили суто в контексті побутової техніки і різних нагрівальних приладів. Але у жорсткої води, мінусів куди більше, ніж ми вважали раніше, вона негативно позначається на всьому оргінзме людини в цілому, внутрішні органи і т. д.
Однак і це не все, значною складовою підвищеної жорсткості води, є їх здатність погіршувати смакові якості напоїв і їжі, приготовленої при використанні такої води.
Коментарі/відгуки
Поки що немає коментарів