+38-093-283-60-82
ГоловнаОплата та доставкаСервісний центрБлогГарантіяКонтакти
RU UA

На першому рубежі

0 відгуків.

Сторінку створено 16.07.22

ЯКІСТЬ, ЩО ПОДАЄТЬСЯ В КВАРТИРУ АБО БУДИНОК ТРУБОПРОВІДНОЇ ВОДИ ЗАЛИШАЄ БАЖАТИ КРАЩОГО. ПРИЧИН ТОМУ БАГАТО, АЛЕ ГОЛОВНА З НИХ — ПЛАЧЕВНИЙ СТАН ЦЕНТРАЛІЗОВАНИХ ІНЖЕНЕРНИХ КОМУНІКАЦІЙ. В РЕЗУЛЬТАТІ ЧАСТО З-ПІД КРАНА ТЕЧЕ РІДИНА З ВЕЛИКИМ ЗМІСТОМ РЖАВЧИНИ, ПІСКУ І ОРГАНІКИ. ОЧИСТИТИ ВОДУ ВІД ВЕЛИКИХ ЗАСОРЕНЬ ДОПОМАГАЮТЬ ФІЛЬТРИ ГРУБОГО ОЧИЩЕННЯ.

У сучасних міських умовах доочищення водопровідної води стає все більш актуальною. Для отримання питної води з задовільними технічними та органолептичними показниками в одних випадках застосовують стаціонарні багатоступінчасті системи фільтрів, що забезпечують механічне, хімічне та біологічне очищення (вони затримують великі частинки, усувають з води хлор, оксиди та солі металів, органічні сполуки, можливу мікрофлору). В інших випадках обмежуються одним-двома мобільними або стаціонарними пристроями механічного очищення.
Головне, щоб якість води, що одержується на виході, відповідала чинним в Україні правилам і нормам ДСан-ПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до безпеки та якості питної води, призначеної для споживання людиною».

До водопровідної води, що використовується виключно для господарсько-побутових потреб (прання білизни, миття посуду), висувають менш жорсткі вимоги. Вона має бути досить чистою і не містити домішок, які могли б призвести до передчасної поломки побутової техніки та сантехнічного обладнання (змішувачів, душових та гідромасажних панелей), що споживають воду. Це завдання вирішують за допомогою механічних фільтрів грубого очищення. Їм і буде присвячено нинішню публікацію.

КЛАСИФІКАЦІЯ

У численній літературі можна зустріти різні назви механічних фільтрів:промивні фільтри механічного очищення, фільтри механічного очищення, магістральні фільтри механічні­ской очистки, префільтри грубої очистки, фільтри попереднього очищення. Щоб уникнути термінологічної плутанини, у статті буде використано таке позначення: механічні фільтри грубого очищення (далі МФГО).

Фільтри грубої очистки призначені виключно для затримки нерозчинних механічних частинок різної величини, таких як пісок, глина, мул, іржа, суспензії різних хімічних сполук. Ці фільтри врізають у водопровідну магістраль на введенні у житло. Зазвичай їх передбачають у системі холодного чи гарячого водопостачання, чи обох випадках.
На вітчизняному ринку представлено багато типів МФГО, що відрізняються один від одного розміром, формою, внутрішнім пристроєм, принципом роботи, оснащеністю та призначенням. Виходячи з потреб можна легко підібрати модель, що володіє необхідними функціональними можливостями та технічними параметрами. Залежно від конструкції бувають осадові, картриджні, сітчасті та дискові фільтри.

ТЕХНОЛОГІЇ ЧИСТОТИ

Осадові насипні фільтри

являють собою балони об'ємом 50-170 л, заповнені сипучим фільтруючим матеріалом.

ПРОБЛЕМИ ВИБОРУ

Щоб МФГВ відповідали умовам експлуатації та справно служили гранично довго без капітального ремонту, при їх виборі необхідно звертати увагу на кілька ключових моментів.

• В першу чергу треба розрахувати середнє і максимальне значення води, що споживається щодня, і кількість точок розбору, до яких належать пральні, посудомийні машини, сантехніка.Від цього залежить необхідна продуктивність фільтра, швидкість його засмічення, отже і частота заміни чи очищення робочих елементів. Якщо потужності очисного пристрою недостатньо, тиск води буде слабким при одночасному відкритті всіх кранів.

• Також необхідно з'ясувати робочий тиск у водопровідній мережі. У багатоповерхових будинках воно сягає 10-12 атмосфер. Це значення значно перевищує розрахункові можливості деяких МФГО. Так, картриджні фільтри витримують тиск лише до 6–8 атмосфер, сітчасті – від 1,5 до 16 атмосфер, осадові – до 8 атмосфер. У цьому випадку монтують прилад відповідно до експлуатаційного навантаження. В якості альтернативи встановлюють редуктори, що знижують тиск, з манометрами або підбирають проточний фільтр із вбудованим редуктором.

• МФГО слід купувати з урахуванням характерних
особливостей води у вашому регіоні, оскільки її технічні
та органолептичні властивості у різних областях України
неоднакові. Дослідження складу води покаже, які
домішки перебувають у надлишку, а які в межах допустимих
обмежень. Необхідні аналізи можна зробити в одній із акредитованих Держстандартом лабораторій, які працюють за стандартизованими методиками. Пам'ятайте, що тестування води мають виконувати лише дипломовані спеціалісти. Тоді ви будете впевнені у правильності зробленого висновку. Вартість такої послуги залежить від кількості показників, за якими слід проводити дослідження. Загальний стандартний аналіз, що включає дев'ять показників якості води, коштуватиме близько 300–400 грн, тест води на 6 показників — від 50 грн.

  • Ще один важливий критерій – тип джерела водопостачання. У приватних будинках та квартирах багатоповерхових висоток із магістральною подачею води успішно реалізують себе всі типи механічних фільтрів. Якщо ж вона надходить з артезіанської свердловини (приватний сектор), то найдоцільніше використовувати картриджні прилади. Осадові моделі для цього не передбачені.
  • Положення водопровідних труб також впливає вибір МФГО. Фільтри підключають до вертикально або горизонтально розташованих ділянок магістралей. Тому продавців слід обов'язково уточнювати, який тип монтажу розрахований той чи інший прилад.
  • Для очищення холодної та гарячої води підходять різні типи фільтрів. Зважаючи на особливості конструкції та властивості матеріалів МФГО, що використовуються для експлуатації в системах холодного водопостачання, не розраховані на високі температури. Під їх впливом виріб швидко виходить з ладу. Подібних обмежень позбавлено фільтри для гарячої води. Їх можна монтувати на будь-який із трубопровідних стояків.

Сам корпус виготовляють із міцного склополімерного матеріалу.

Як фільтруюче середовище застосовують кварцовий пісок, гранітну крихту, діоксид кремнію, зневоднений алюмосилікат, спеціальне керамічне засипання та їх комбінації. Тип засипки визначають залежно від показників води. У верхній частині фільтрів розташований керуючий клапан із програмованою контрольною панеллю.

Вироби здатні утримувати частинки розміром 20-40 мікронів. Завдяки широкому вибору моделей продуктивністю від 1 до 6 м3/год можна налагодити обслуговування як квартири чи приватного будинку із середнім споживанням води, так і великого котеджу. Робочий тиск складає 2-6 атмосфери.

Насипні фільтри підходять для використання лише у системах холодного водопостачання. Робочий діапазон температур варіюється від +4 до +35°.

Традиційно фільтри для очищення гарячої води маркують червоним, а фільтри для обслуговування. Водопровідна вода може містити невидимі частки іржі, про наявність яких можна судити за ступенем забрудненості фільтруючого елемента систем холодного водопостачання – синім.

магистральные колбы для холодной и горячей водыЇх оснащують системою регенерації, що працює у ручному чи автоматичному режимі залежно від типу контролера. При повному засміченні фільтра вона пускає потік води у зворотному напрямку, все сміття відводиться в каналізацію. І все-таки іноді засипку слід замінювати.Періодичність такої процедури безпосередньо залежатиме від ступеня забрудненості води, кількості її споживання та ресурсу самої моделі. Інформацію про це зазначають у супровідній документації. Зазвичай засипки вистачає на 2-3 роки. На випуску осадових фільтрів спеціалізуються компанії Clack Corporation, Ecowater Systems, Kine-tico (усі — США), «Екософт» (Україна).

ЗМІННІ ЕЛЕМЕНТИ

Картриджні МФГО складаються з компактної розбірної колби, виконаної з прозорого ударостійкого або кольорового полімеру. Дуже важливо звертати увагу на конструкцію ущільнення корпусу. Найкраще захищені від протікання в процесі експлуатації колби з подвійним гумовим ущільненням. Чим більший пристрій, тим триваліший ресурс роботи і тим рідше потрібно заміна змінного елемента. Проте картриджі треба оновлювати не рідше, ніж один раз на півроку.

Усередині пристрою розташований змінний фільтруючий картридж. Найбільш популярні змінні елементи типу BB (Big Blue), які мають великі колби синього кольору. Такі картриджі бувають декількох типів: висотою 10, 20 і діаметром 4,5 дюйми. Не менш потрібні змінні елементи типу BB Slim заввишки 20 дюймів і діаметром 2,5 дюйми. Всі вони характеризуються високою продуктивністю (до 3 м3/год) та тривалим терміном служби.

Ще одну групу складають картриджі заввишки 5, 10 дюймів і діаметром 2,5 дюйми. Проте їхній ресурс і фільтруюча здатність дуже обмежені. Тому їх потрібно часто замінювати.

Ресурс змінних елементів зазвичай вимірюють у літрах очищеної води. Його вказують на етикетці картриджів.Для високих фільтрів він може досягати 60 000 л, для дрібних - до 10 000 л.

Кріплять МФГО за допомогою спеціальних кронштейнів. Вони дозволяють жорстко зафіксувати пристрої на стіні чи будь-якій іншій вертикальній поверхні. Кронштейни можуть йти в комплекті або поставлятись окремо.

Вироби продуктивністю 1-2 м3/год призначені для експлуатації в будинках та квартирах з низьким та середнім водоспоживанням. Фільтри, що пропускають через себе до 3 м3/год, здатні задовольнити потреби в чистій воді житла із шістьма точками розбору води.

Для виготовлення картриджів застосовують спінений поліпропілен, поліпропіленовий шнур,
setka v rabote

setka v raboteЗавдяки прозорій колбі можна візуально визначити ступінь забрудненості робочого елемента. Це дуже актуально при обслуговуванні моделей із напівавтоматичною системою очищення та бюджетних пристроїв, які потрібно прочищати вручну.

армовану нейлонову сітку, бавовняне волокно з полімерним просоченням, рифлену целюлозу і навіть спресоване активоване вугілля. Кожен із матеріалів характеризується індивідуальними особливостями. Але вони добре очищають воду від механічних домішок. Виняток становлять вугільні картриджі. Вони в першу чергу призначені для усунення хлору та органічних домішок у домашніх багатоступінчастих системах зворотного осмосу. 

Тому вугільні фільтри за необхідності доцільно дублювати будь-яким МФГО.
Завдяки високощільній, дрібнопористій структурі картриджі утримують фракції сміття мінімальним розміром 1-20 мікрон залежно від типу патрона. Картриджні МФГО ділять на дві групи: для обслуговування систем гарячого та холодного водопостачання. Їх часто маркують червоним та синім кольором відповідно.
У фільтрах для очищення гарячої води використовують спеціальні термостійкі набої, що витримують +93...+95 °С. Матеріалами для них служать поліпропіленові волокна, виконані пневматичним методом, покрита поліестером рифлена целюлоза, просочені полімером бавовняні волокна. Коштують такі картриджі від 50 до 100 грн. Корпуси цих фільтрів розраховані тиск до 12 атмосфер.

Пристрої з поліпропіленовими, нейлоновими та вугільними змінними при заміні картриджів змінними патронами підходять для експлуатації в магістралях, температура води в яких становить +30...+35 °С. Вони розраховані на робочий тиск у мережі до 6 атмосфер. 

У нашій країні картриджні фільтри грубої очистки представлені компаніями Екософт» (торгові марки Ecosoft, Filter1); Bluefilters (Німеччина), Raifil (Ко­рея), Atoll (–США), Pentair (торгова марка Pentek) (США), Leader (США–Польща), Гейзер ().

МЕТАЛЕВІ МЕРЕЖІ

Сітчасті фільтри виконані у вигляді циліндричної чаші, яку у вертикальному положенні підключають до горизонтальних труб. Зверху корпусу розташована магістральна головка, яка відповідає за з'єднання фільтра з водопровідною мережею. Щоб виріб витримував високий тиск води, головну частину роблять із бронзи або латуні. Саму колбу виготовляють із прозорого пластику чи металу. Усередині неї поміщений фільтруючий елемент, що є металевою сіткою розміром осередків 20-600 мікрон. Служать такі патрони кілька років. Деякі моделі сітчастих фільтрів йдуть у комплекті зі знижуючими тисками редукторами та манометрами для визначення ступеня засміченості патрона. Їх випускають для очищення холодної та гарячої води.

Сітчасті фільтри виготовляють компанії BWT, SYR (обидві Німеччина), Herz, Honeywell Braukmann (обидві Австрія), Bugatti, RMB (обидві Італія), Genebre (Іспанія).

В рамках однієї серії можуть бути представлені фільтри різної продуктивності. Так, Honeywell Braukmann пропонує вироби, здатні пропускати від 3,2 м3/год (модель F76S 1/2'', ціна - 2700 грн) до 7,8 м3/год (модель F76S 1 1/4'', ціна - 3500 грн). BWT випускає пристрої працездатністю 3 м3/год (модель DIAGO 18 AHA 1", ціна - 1700 грн), 4 м3/год (модель DIAGO 18 AHA 1 1/4", ціна - 2000 грн), 9 м3/год (модель Europaflter RF 1 1/2", ціна - 2200 грн). Слід зазначити, що порівняно більшою потужністю володіють пристрої, розраховані для експлуатації в мережах гарячого водопостачання.

Багато сітчастих фільтрів оснащені спеціальним механізмом, що промиває робочу колбу зворотним потоком води.Очищення під тиском 16–25 атмосфер відбувається автоматично, весь бруд відводиться в дренаж. У більш простих конструкціях з цією метою передбачений зливний штуцер (системи-напівавтомати).

У бюджетному варіанті треба розбирати колбу та чистити її вручну.
mesto ustanovki

У дорогих моделях передбачено механізм автоматичного промивання картриджа зворотним потоком води. Бюджетні вироби позбавлені такої можливості - елемент, що mesto ustanovkiфільтрує, потрібно діставати і чистити самостійно. Робочий механізм циліндричної форми зібраний із кількох стиснутих між собою полімерних дисків однорідної структури. Усередині кожного з них розташовані жолобки. При з'єднанні дисків утворюється фільтраційна сітка, що утримує частинки від 400 до 20 мікрон. Залежно від рівня фільтрації диски зазвичай маркують певним кольором: сірий - 20, блакитний - 25, фіолетовий - 40, зелений - 50 - 70, чорний - 100, червоний - 130, жовтий - 200, синій - 400. підібрати фільтр необхідної ефективності.

Продуктивність дискових фільтрів, що використовуються в будинках та квартирах для господарсько-побутових потреб, сягає 14 м3/год при ступеню фільтрації 130 мікрон. Причому що менше розмір утримуваних частинок, то нижче пропускна здатність фільтрів. Так, пристрої, призначені для видалення води фракцій розміром близько 100 мікрон, прокачують через себе від 2,4 до 8,5 м3/год в залежності від конструкційних особливостей моделі. Дискові фільтри пропонують фірми Azud, Jimten (обидві - Іспанія), Arkal (Ізраїль), Irritec (Італія).Ціна на їхню продукцію варіюється від 350 до 3500 грн виходячи зі ступеня фільтрації та пропускної спроможності.

Статтю підготував Олексій Руденко, журнал "Ідеї для Вашої оселі".


Коментарі/відгуки

Поки що немає коментарів